איזון שמיעתי – שיטת AIT

שיטת AIT פותחה על ידי ד"ר ברארד, רופא א.א.ג מוביל בתחומו, חקר ומצא שקיים קשר בין איכות השמיעה להתנהגות, לקשב, לרגשות וללמידה. מה שהביא למסקנה שאנשים השומעים טוב מידי (בעלי רגישות שמיעתית / מיסופוניה) לרוב חווים התפרצויות כעס, בעיות שינה, בעיות בקשב ובריכוז וקושי ברכישת שפה.

לשמוע טוב, לחיות מצוין

ילדים צעירים הסובלים מרגישות שמיעתית חווים יותר קשיים בלימוד השפה ובוויסות החושי.

קיים קשר הדוק בין רגישות שמיעתית וקושי בוויסות חושי, שהינם גורמים משמעותיים להפרעות קשב וריכוז, לקשיים בארגון זמן, ארגון חפצים ולהתנהגות לקויה. במקרים רבים ילדים הסובלים מרגישות שמיעתית חווים רגישות חושית, לדוגמא בביגוד מסוים, אכילה בררנית ואי סבילות מרעשים רבים.

מחקרו של ד"ר ברארד הוביל למסקנה ששמיעה שווה התנהגות.

למרבה הפלא, לפי מחקרים בכתבי עת עדכניים, הקושי הינו נפוץ במיוחד, וכל ילד חמישי סובל מרגישות תחושתית/שמיעתית גבוהה, מה שמייצר אצלם מצב של תגובתיות קיצונית למצבים חברתיים, חוסר יכולת להתמודד רגשית עם אירועים, והסתכלות לא פרופורציונלית על אירועים שמתרחשים בחייהם.

ילדים עם רגישות שמיעתית או תחושתית, חווים קושי תמידי באורח החיים, לעיתים זה מתבטא בהתנהגות בלתי מובנת שמביאה אותם להתפרצויות ומצבי קיצון. קושי זה מכונה ״רגישות גבוהה״.

מטרתו של הטיפול השמיעתי בקליניקה היא לטפל ולאזן את המערכת שקולטת את כל הגירויים החיצוניים, אותם שומע המח, ומעבד בצורה גבוהה או נמוכה מדי. התהליך נמשך עשרה ימים ובמהלכו המוח מגיע לאיזון כמעט מושלם של קליטת הרעשים.

בסופו של תהליך המוח מצליח ללמוד ולקבל גירויים חיצוניים וחושיים בצורה בריאה, בדרך בה אנשים אחרים קולטים אותה.

· כיצד משפיע הטיפול? ·

במישור הרגשי

הטיפול השמיעתי תורם לשיפור הביטחון העצמי, ליכולת ההבעה הרגשית וגילויי חיבה לזולת, לתקשורת חברתית ומילולית תקינה, ואף מונע עצבנות, מתח ואימפולסיביות. הטפול מסיר את הקושי מהשורש, כך שהסיבה לרגשות השליליים נעלמת כליל.

במישור הלימודי

הטיפול הוכח כמשפר את יכולת הריכוז, תורם לערנות ולמיקוד החשיבה, מונע נטייה להיסח הדעת, מפתח את מיומנויות הקריאה ומיומנות הכתיבה. הטיפול מאפשר למוח לבצע תהליכי למידה בצורה תקנית נטולת מפריעים חיצוניים.

במישור המוטורי

הטיפול מסייע להעלאת החוש המוטורי, משפר יציבות, מפתח את גמישות תנועות הגוף, ומשדרג יכולות פיזיות כמו קפיצה, ריצה ועוד.

במישור ההתנהגותי

הטיפול תורם להתנהגות מאוזנת יותר ומגביר את השלווה והרוגע הפנימיים והחיצוניים, משפר את ההתנהגות באופן משמעותי ומאפשר למוח ללמוד כישורי חיים וכישורים חברתיים.

לקביעת תור:

· כיצד מתבצע הטיפול? ·

01
טיפול

במקרה שהמטופל עונה על הפרופיל הנדרש, אנו מתאימים תוכנית טיפול אישית, בהתאמה מלאה לקשיים הספציפיים, ומתחילים בסדרת טיפולים*.

02
בדיקה

במהלך האבחון אנו בודקים אם המטופל עונה על הקריטריונים הרלוונטיים לביצוע טיפול באיזון שמיעתי, ומנתחים את תוצאות בדיקת השמיעה שלו בהתאמה לקושי הלימודי, הרגשי או ההתנהגותי שלו.

03
היכרות

הפגישה הראשונה עם המטופל הינה פגישת אבחון בה נערכת לו בדיקת מקיפה שמטרתה לבחון את סף הרגישות השמיעתית שלו.

*2 מפגשים ביום למשך עשרה ימים (20 מפגשים סה"כ).
כל מפגש אורך 30 דקות, אותן מעביר המטופל בהאזנה טיפולית, מטרת התהליך היא לאזן השמיעה על ידי "איזון/וויסות שמיעתי״.

· -התוצאות שומעות בעד עצמן- ·

במהלך השנים פגשנו אינספור מטופלים שחייהם השתנו מן הקצה אל הקצה כתוצאה מהטיפול.

במהלך השנים פגשנו אינספור מטופלים שחייהם השתנו מן הקצה אל הקצה כתוצאה מהטיפול.

ליווינו ילדים שלמדו לקרוא לאחר שנים של מאבק בדיסלקציה, נערים שהצליחו להתמודד עם בעיות קשב וריכוז, הורים שרכשו כלים להסתכלות והתנהלות נכונה מול הילדים, ומבוגרים שפיתחו יכולות חברתיות והתגברו על חרדות, פוביות ופחדים.