שיטת AIT פותחה על ידי ד"ר ברארד, רופא אף אוזן גרון צרפתי, שבדק וחקר אנשים רבים הסובלים מקושי בעיבוד שמיעתי ואת השלכתו לחיים.
המסקנה אליה הגיע הייתה כי כל אדם שומע צלילים ומפרש אותם אחרת, במידה שהצליל מפורש באופן שגוי הוא עלול לסבול מקשיים בתחומים רבים.
השמיעה שלנו מורכבת מתדרים שונים. כל תדר מכוון למערכת אחרת בגוף. כאשר אדם שומע בתדרים מסוימים טוב יותר מאחרים, הוא עלול לסבול מהסחות דעת רבות ומקושי בהבנת הנשמע, מה שעשוי לגרום להפרעת קשב, לקויות למידה, היפר-אקטיביות, עיכוב שפתי, חרדה ועוד.
ד"ר ברארד גילה כי בשינוי תהליך העיבוד השמיעתי אפשר לשפר רגישות שמיעתית, חסימות אודיטוריות ואיחור בקבלת צלילים.
בתהליך עיבוד המידע השמיעתי עובר המטופל סדרת טיפולים, הכוללת שני מפגשים יומיים של 30 דקות למשך עשרה ימים, בהם הוא מאזין באמצעות אוזניות, לפלט מוסיקלי שעבר עיבוד במכשיר אלקטרוני לסינון תדרים שפותח במיוחד לשימוש ע"י אימון שמיעתי לפי שיטת AIT.
מהי שיטת AIT?
עולמנו גדוש בגירויים אינספור: קולות, רעשים, צלילים, מראות ועוד.
אנשים עם סף גירוי נמוך קולטים גירויים מהסביבה בעוצמה גדולה, כך שחוויית היומיום שלהם מאוד לא נעימה. הם מוצפים בגירויים. כל צליל נשמע להם חזק יותר, כל מגע קל נדמה להם כמכה, ריחות עלולים להוציא אותם מריכוז, הם רגישים מאוד לטעמים, ולכן מסרבים לנסות מאכלים חדשים או מפרידים בין סוגי מאכלים שונים על הצלחת. אנשים אלו נמנעים ללכת למקומות הומים ורועשים, ובמקרים רבים נמנעים מללבוש בגדים העשויים מבדים מסוימים כי הם מוצאים אותם בלתי נעימים למגע.
אנשים הסובלים מהפרעה בעיבוד התחושתי עלולים לחוות את העולם כמקום מאיים ופוגעני, ולכן הם מפתחים מנגנוני הגנה הבאים לידי ביטוי בצורת התבודדות או בריחה מחד, או בתוקפנות ועוינות מאידך.
ילדים הסובלים מרגישות יתר עלולים להימנע מביצוע פעולות מוטוריות הידועות כתורמות להתפתחותם ולפיתוח מיומנויות שונות כגון: משחק בחול, בפלסטלינה או בצבעי אצבעות וכדו' בשל הרתיעה ממגע עם אותם חומרים. הימנעות ממשחקים אלו גם מונעת קשרים ואינטראקציה חברתית שחיונית להתפתחות מהרבה בחינות, וכישוריהם החברתיים עלולים להיפגע.
הורים לילדים אלו מבינים כי הם שונים אך לא תמיד מצליחים להבין מה הגורם לכך. לעיתים הם ילכו שולל אחר הסימטופמיים המשניים הנלווים להפרעה, ויטעו לחשוב כי מדובר בבעייה אחרת כמו הפרעת קשב וריכוז, ליקוי חברתי וכדו'.
למי מתאימה השיטה?
הטיפול מיועד לילדים מגיל 3 ומעלה ולמבוגרים.
לאחר בדיקה מעמיקה ולמידה יסודית של הנושא הבנו שטיפול בשיטת AIT הוא טיפול נפלא ויעיל למגוון רב של קשיים ומצבים כגון: דיסלקציה, קשיי קשב וריכוז, רגישות שמיעתית, עיכוב שפתי, הפרעה בשטף הדיבור, התנהגות אנטי- חברתית, בעיות תקשורת, רגישות יתר, אי שקט, רגישות לרעשים ועוד.
למי מיועד הטיפול?
במישור הרגשי - הוא תורם לשיפור הביטחון העצמי, ליכולת הבעת רגשות חיבה לזולת ולתקשורת חברתית ומילולית תקינה, ומונע עצבנות, מתח ואימפולסיביות.
במישור הלימודי - הוא הוכח כמשפר את יכולת הריכוז, תורם לערנות ולמיקוד החשיבה, מונע נטייה להיסח הדעת, מפתח את מיומנויות הקריאה, הכתיבה ועוד.
במישור התנועתי - הוא מסייע להעלאת סף הרגישות החושית, משפר יציבות, מפתח את גמישות תנועות הגוף, ויכולות פיזיות כמו קפיצה, ריצה ועוד.
התועלת של הטיפול
הפגישה הראשונה עם המטופל היא פגישת אבחון בה נערכת לו בדיקת מיוחדת שמטרתה לבחון את סף רגישות השמיעה שלו. במהלך האבחון אנו בודקים אם הוא עונה על הקריטריונים הנדרשים לביצוע טיפול באיזון שמיעתי, ומנתחים את תוצאות הבדיקה שלו בהתאמה לבעיות ההתנהגות שלו.
במקרה שהוא עונה על הפרופיל הנדרש, אנו מתחילים בסדרת טיפולים של 2 מפגשים ביום למשך עשרה ימים (20 מפגשים סה"כ), חמישה ימי טיפול בכל שבוע. כל מפגש אורך כ-30 דקות, אותן מעביר המטופל בהאזנה טיפולית אשר מטרתה לאזן את השמיעה על ידי "עיסוי שמיעתי".
בסיום סדרת הטיפולים אנו ממליצים על המשך תהליך ייחודי במכון בשיטה הנוירומוטורית, לטובת העצמת תוצאות התהליך והפקת תועלת מקסימלית.
לאורך כל הדרך, אנו עומדים נפעמים כל פעם מחדש מתהליך הטיפול היעיל ומתוצאותיו המהירות.
פגשנו אינספור מטופלים שחייהם, כתוצאה מהטיפול, השתנו מן הקצה אל הקצה. ילדים שלמדו לקרוא לאחר שנים של מאבק בדיסלקציה, נערים שהצליחו להתמודד עם בעיות קשב וריכוז ומבוגרים שפיתחו יכולות חברתיות והתגברו על חרדות בנות שנים.
אחרי סדרת טיפולים שהסתיימה בהצלחה, אמרה אמו של אחד המטופלים במכון: "אני מרגישה כמו שהוא התחיל סוף סוף ללכת לבד"...
אנו במכון נוירומטוריקה, משתדלים לתת מענה לכל שאלה או פניה בכל נושא הקשור בתהליך ועושים הכל כדי לסייע לכם להוציא אל הפועל את הפוטנציאל האדיר שגלום בכם.
כיצד מתבצע הטיפול?