ללא יוצא מן הכלל | נדב משיח

הצורך הגדול ביותר של כל אדם הוא להיות שייך חלק חיוני מתוך מערכת שלמה ומבוססת. צורך זה בא לידי ביטוי בחיי משפחה, בחיי חברה וכן בלמידה. השייכות הראשונית שלנו היא למשפחה, הסביבה הטבעית הנוטעת בנו ערכים, רגשות ואמונות שונים. כשאדם מרגיש חלק רצוי ממשפחתו הוא יצליח לקבל ואף לנהוג באותם ערכים וכלים שקיבל ממנה. כמו כן בחיי חברה, כאשר החברה מקבלת ומכילה אותנו, אנו הופכים לחלק אינטגרלי ממנה.

במצב כזה, הביטחון וסולם הערכים מקבלים חוזק ויציבות, ויוצרים מציאות בריאה המהווה חממה מוגנת עבור ילד, מטפחת את יכולותיו הלימודיות והחברתיות, ואף מקלה עליו בעתיד, בתהליכי השתלבות במקומות לימוד ובעבודה. מתפקידנו כהורים או מורים, לעטוף את ילדינו באהבה וחיבה ולדאוג שירגישו שייכים, רצויים ומוגנים בכל זמן וסביבה, גם בבית וגם בבית הספר. קיימות דרכים שונות לגרום לילד להרגיש שייך, מוגן ובטוח.

הדרך העיקרית היא אהבה ללא תנאי, אהבה שאינה תלויה ביישום וביצוע המטלות והתפקידים, ואינה קשורה לאמונה ולדרך חיים, אלא אהבה מזוקקת של הורה לבנו. "אהבתנו לילד היא בגלל עצם היותו ילדנו". דרך נוספת היא לבסס שוויוניות מוחלטת בינו לבין שאר בני הבית, בלי שום הפליות או הנחות על רקע כזה או אחר. מציאות שוויוניות יוצרת יציבות ואינה סותרת כלל את העובדה שכל אחד מבני הבית מיוחד ללא יוצא מן הכלל | נדב משיח ונבדל בשל תכונותיו וכישרונותיו.

תפקודו השוטף של הבית דורש אינספור תפקידים ומטלות. כל תפקיד חשוב לצורך פעילותו התקינה של פס הייצור המשפחתי, וכל מטלה הכרחית לניהול נכון ואידיאלי. חלוקה הגיונית ושווה של המטלות בין כל בני המשפחה תגרום לכל אחד (גם למתמרמר התורן) להרגיש חיוני ותורם לתהליך, ומטבע הדברים – שייך ואהוב. החברה מחולקת לשניים: אלה השוחים בה כמו דג במים, השייכים מטבעם, שתמיד מוצאים את עצמם במרכז החברה, ואלו המחפשים את עצמם ואת מקומם בה, ונאבקים כדי להרגיש שייכים ורצויים. מתפקידם של הראשונים להתגייס לטובת כל אותם אנשים שהזרות אינה זרה להם, ולעזור להם להרגיש חלק בלתי יוצא מן הכלל.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

השאירו פרטים ונחזור אליכם לזימון תור:

דילוג לתוכן