חיפוש
  • Admin

קשב וריכוז


קשב וריכוז | עדנה גלבוע

רבים שואלים אותי, מהי הפרעת קשב וריכוז? האם כל קושי או ליקוי התנהגותי או לימודי נחשב להפרעת קשב וריכוז?

צמד המילים הפרעת קשב משמשים כיום במערכת החינוכית לתיאור כוללני של הפרעה לימודית או התנהגותית. משרד הבריאות מעריך כי אחוז הסובלים מהפרעת קשב וריכוז בארץ, הינו בסך הכל בין 10%-5%. אך עדיין בכל כיתה ואפילו בגנים ישנם ילדים המוגדרים כבעיות קשב ונשלחים ע"ש אנשי חינוך לאבחונים ונדרשים לקבל תרופה כתנאי לקבלתם לכיתה.

במחקרי מוח עדכניים מפרידים בין הפרעת קשב סביבתית להפרעה תורשתית/מולדת.

ההפרעה תורשתית/מולדת תתגלה לפני גיל 6, כלומר בשנה הראשונה שהילד נדרש ללמידה כיתתית הכוללת קריאה, כתיבה וכ"ו. ההפרעה מתקיימת גם בבית וגם במקום הלימודים בו זמנית.

לרוב האבחון נעשה לאחר חצי שנה של התנהגות חריגה (שאינה בזמן טראומה או קשיים משפחתיים) ודרך הטיפול בהפרעה זו היא תרופתית-קונבנציונלית, בתיאום עם נוירולוג.

המחקרים שמים דגש על הפרעות קשב סביבתיות, חברתיות או רגשיות שנקראות הפרעה בקשב. הפרעות אלו יכולות להתבטא בתסמינים התנהגותיים דומים להפרעת קשב ראשונית אך הגורמים להם שונים.

הבעיות יכולות להיות:

  • בריאותיות

  • משפחתיות

  • רגשיות

  • מוטוריות

  • קשיי וויסות חושי בדגש על חוסר איזון שמיעתי

  • לקויות למידה

בעיות אלו יוצרות תסמיני חוסר בקשב והתנהגות מפריעה.

כאשר נרחיב את התשאול נגלה האם הקושי הוא סביבתי או תורשתי. אנו נבדוק גם את הקשיים המשפחתיים, הרגשיים, הלימודיים והמוטוריים - קשיים אלו מלמדים אותנו רבות על ההפרעה והנסיבות ולכן מאפשרים לנו למצוא דרך טיפול מתאימה עבור כל מטופל.

במרכז נוירומוטוריקה אנו עובדים בשלוש שיטות משולבות:

1. עבודה מוטורית המשפיעה ישירות על המוח:

אנו מלמדים פעולות מוטוריות מורכבות המייצרות קשרים עצביים חדשים במוח. פעולות אלו הוכחו יעילות להגברת קשב וריכוז, הפחתת היפר-אקטיביות, הורדת מתח, חשיבה והסקת מסקנות, פיתוח קואורדינציה, ויסות תחושתי. הטיפול באמצעות תנועה מאפשר פיתוח של רשתות עצביות במוח ומגביר את היכולת של המוח להתאים את עצמו לרכישות מיומנויות וידע חדש.

2. עבודה התנהגותית רגשית על ידי אימון הילד והכוונת הוריו להתנהלות מול התנהגות שאינה רצויה ומול קשיים רגשיים.

3. עבודה על הקשיים בוויסות החושי ובחוסר האיזון השמיעתי.

הטיפול, בתוספת תרגול נוירומוטורי והנחיית הורים וצוות חינוכי יוצר מציאות חדשה אצל מטופל ומארגן את היכולת הלימודית ההתנהגותית והרגשית אצל ילדים, נוער ומבוגרים.

#עדנהגלבוע

38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול