חיפוש
  • Admin

ללמוד תוך כדי תנועה


סיכויי למידה | עדנה גלבוע

תהליכי למידה, מתרחשים 24 שעות ביממה ופוגשים אותנו בכל גיל ובכל תחום בחיים: במישור הלימודי, במישור המשפחתי, במישור החברתי, בהתנהגות הבין אישית שלנו, בחשיבה וברגש.

המונח "לקויות למידה" מתייחס לקשת רחבה של קשיים ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות, ופוגש, על פי הערכת המומחים, אחד מכל עשרה אנשים. נוכחות מרשימה כזו, מחייבת אותנו כהורים לפקוח עיניים, ולנסות לברר האם ילד המגלה קשיים מסוימים, מתמודד עם לקות למידה ראשונית הדורשת התערבות נוירולוגית, או שמא מדובר בקשיים שמקורם בכשל דידקטי או בבעיה רגשית המשפיעה על הלמידה הקשורה להיבטים המשפחתיים והחברתיים, ואינם נובעים מלקות מהותית. לצורך כך, אנסה להסיר מעט את הלוט מעל המושג המעורפל והמאיים על כל הורה באשר הוא, ולהבין יותר את התופעה הרחבה המכונה "לקויות למידה".

לקות למידה בהגדרתה היא הפרעה נוירוהתפתחותית הפוגעת בתפקודי למידה בסיסיים ומקשה על הלוקה בה לרכוש מיומנויות למידה בסיסיות ברמה הצפויה מאנשים בני גילו.

לקויות למידה באות לידי ביטוי ב-3 תחומים עיקריים: בתחום הלימודי, בתחום התנהגותי ובתחום הרגשי.

לקויות לימודיות - הלקויות הנפוצות ביותר משפיעות על רכישת מיומנויות למידה בסיסיות כמו: קריאה, כתיבה, חשבון ושפה זרה. הפער המאפיין לקות עומד על שנתיים ויותר ביחס לכיתה או לרמה הנורמטיבית. כל שאר המצבים מאפיינים בד"כ קושי אחר לטוב ולמוטב.

לקויות התנהגותיות - לקות אשר מקורה נעוץ בפגיעה בערך העצמי, הנגרמת בעקבות היסטוריית כישלונות חוזרים ונשנים ונפוצה מאוד בקרב לקויי למידה, ומתבטאת בפחד והימנעות מפעילויות המועדות לכישלון. בעיה זו מונעת מהילד / נער לחוות חוויות חיוביות, ולהסיק מהן מסקנות אשר בעזרתן יוכל להתקדם למטרה הנכונה עבורו ועבור סביבתו. התנהגות זו גוררת אחריה מריבות מיותרות ומרידה בחוקים ומוסכמות, בבית ובחברה.

לקויות רגשיות - הלקות הרגשית מתאפיינת בהעדר כלים להתמודדות מול כישלונות, פחדים, תסכולים וכל מצב של חוסר אונים, הגורמים להקצנה תגובתית נטולת פרופורציה ולתגובות מוגזמות כמו תקיפה, בריחה או אדישות הגובלת בדיכאון.

קשיים נוספים המשפיעים על חוסר יכולת התלמיד למצות את הפוטנציאל שלו, ומאפיינים ילדים בעלי לקויות למידה, באים לידי ביטוי באחת או יותר מהדרכים הבאות:

  • הפרעות קשב וריכוז

  • קושי בתכנון, ארגון ושמירה על סדר וזמן

  • בעיות שפה קשיים בתפיסה המרחבית

  • קשיים זיכרון קצר טווח \ ארוך טווח

  • קושי בהתערות חברתית

כנגד כל הליקויים

יש הבדל בין הקשיים הראשוניים שהם פועל יוצא של הלקות - כמו לקות קריאה או כתיבה, לבין קשיים משניים שהם תולדה של הקשיים הראשוניים - כמו קושי בהבנת הנקרא, הבנת הוראות, הבנת סיבה ותוצאה, הבנת קודים חברתיים וכו', הנובע מהקושי בפענוח המילים והתאמתן לסיטואציות.

רוב הטיפולים לילדים בעלי לקויות למידה מתמקדים בסימפטומים המשניים, בהנחה שעקב אופייה הכרוני של לקות הלמידה, הקשיים הראשוניים ילוו את האדם לאורך כל חייו.

במרכז לגישה הנוירומטורית נוירומוטריקה, אנו נוקטים בגישות טיפוליות הגורמות לשינויים מבניים במח ולנטרול הטריגר הנוירולוגי בו נעוצה לקות הלמידה, מתוך שאיפה לפתור את הסימפטומים הנלווים אליה, הראשונים והמשניים כאחד.

סביבת למידה תומכת

כהורים, אנו מהווים גשר בין הילד לבין סביבת הלמידה, בה מתבקש הילד להפגין ידע ולהתמודד פנים אל פנים עם קשייו. מתפקידנו לדאוג ולבדוק את יכולות הביצוע הלימודיות, הרגשיות והחברתית שלו, לוודא שילדינו מקבלים את היחס הראוי והאידאלי לצמיחתם המקסימלית ולתת לו יד בעת הצורך: לספק לו סביבה נוחה ומאורגנת להכנת שיעורי בית, ולבדוק את חומר הלמידה וההוראות כך שנוכל לסייע לו בהכנת המטלות ובחזרה על החומר הנלמד.

במישור הנפשי, עלינו לטפח את הערך העצמי של הילד ולספק לו כמה שיותר חיזוקים חיוביים, על מנת לאזן את החוויה השלילית מהכישלונות בהם הוא עלול להיתקל במישור הלימודי. כל ילד זקוק לתחושת ערך ולחוויות של הצלחה, על אחת כמה וכמה ילד המתמודד עם לקות למידה. מציאת תכונות חיוביות והדגשת נקודות חוזק כמו: כשרון נגינה או ציור, טוב לב, אחריות או אמינות, יאפשרו לילד לגייס כוחות להתמודדות עם הקשיים ולצמוח.

ולסיום, כדאי שנפנים: ילד בעל לקות למידה אינו עצלן או מחוסר עניין בלמידה. הוא לא יכול.

מחובתנו לעזור לו לצמצם פערים, להתמודד עם הקשיים, למצות את הפוטנציאל שלו באופן המקסימלי ולהיות הילד האהוב והמוערך שמגיע לו להיות.

#עדנהגלבוע

157 צפיות

האתר בבניה - הערות והארות יתקבלו בברכה. © 2019 נבנה ע"י נתנאל בצלאל