חיפוש
  • Admin

שיחה על ההפרעה


טראומה והשפעתה על חיינו | רם גלבוע

אנשים רבים נחשפים בשלב מסוים בחייהם לאירועים קשים ולאסונות לא עלינו, המטילים עליהם צל כבד. מרבית האנשים הללו ימשיכו הלאה ויחזרו לתפקוד תקין תוך זמן קצר. היתר - יגלו מצוקה אמתית וקושי לחזור לשגרת החיים שקדמה לאירוע.

כ-8% מכלל האנשים שחוו טראומה יסבלו מהפרעה פוסט טראומטית ועוד כ-10% מסימפטומים חלקיים. חלק מאותם אנשים, כלל לא יהיו מודעים לקיומה של ההפרעה. הם יחזרו למקום עבודתם או למסגרת הלימודית וינסו לשדר עסקים כרגיל. כשהם יתחילו לגלות סימני מצוקה, ידווחו על עייפות קיצונית או דופק מהיר, יסבלו מהתקפי חרדה או ישקעו לדיכאון עמוק, לא תמיד ידעו לייחס אותם לטראומה שחוו, וינסו לתלות אותם בגורמים אחרים. במקרים בהם הסביבה כלל אינה מודעת לאירוע הקשה אליו נחשף הנפגע, יהיה אף יותר לאבחן כי אכן מדובר בהפרעה פוסט טראומתית.

כאשר אדם שהכרנו מקרוב, מפגין פתאום שינויים קיצוניים בדפוסי התנהגות שלו ומדווח על סימפטומים פיזיים מעוררי דאגה שלא אפיינו אותו לפני, אמורות להידלק אצלנו נורות אזהרה.

טראומה היא תגובה רגשית לאירוע חד פעמי קשה כמו תאונה, אובדן בנפש, פיגוע, גירושים ואפילו פיטורים, או לסדרה מתמשכת של חוויות קשות, כמו הימצאות בסביבה פוגענית ואלימה (בבית או בבי"ס), מאבק במחלה כרונית או כל מפגש מתמשך עם אירועים מלחיצים וטרגדיות כאלו ואחרות.

אצל ילדים, גם אירוע שעל פניו נראה זניח ולא משמעותי כגון: היתקעות במעלית, הפסקת חשמל, סיפור מפחיד ואפילו מפגש עם ליצן לא ידידותי, יכול ליצור טראומה ולהותיר צלקת רגשית. בהעדר מודעות, אנו עלולים לטעות ולאבחן ילד כלקוי למידה או בעל הפרעה נפשית, כשלמעשה הוא סובל מהפרעה פוסט טראומטית כתוצאה מחשיפה לחוויה מזעזעת שבמקרים רבים איננו יודעים שחווה.

טראומה, בהגדרתה המילונית היא נזק הנגרם לנפש כתוצאה מחוויה או סדרת חוויות קשות במיוחד ומשפיע על המשך חייו ותפקודו של הקרבן בעתיד. התגובות בעקבות טראומות הן מגוונות ומשתנות מאדם לאדם, ובאות לידי ביטוי במספר מישורים.

תגובות פיזיות - נפגעי טראומה רבים מדווחים על שינוי לרעה במצבם הגופני, ועל סימפטומים פיזיים כגון: פעימות לב מואצות, הזעה, עייפות, כאבים ומכאובים, שרירים מתוחים, רעד, גמגום, תחושת אי נוחות בבטן, נדודי שינה, קשיים בריכוז, זהירות מופרזת, בהלה בקלות ועוד.

תגובות נפשיות - התנהגויות אופייניות לאנשים שחוו טראומה קשה כוללים בין היתר תופעות רגשיות כמו: מצבי רוח קיצוניים, הלם, הכחשה, כעס, עצבנות, בלבול, חרדה ולחץ, אשמה, בושה, חוסר אונים, עצב עמוק ייאוש וחוסר תקווה.

תגובות מעשיות - אדם החווה טראומה, מתקשה בד"כ להתנתק ממנה גם זמן רב לאחר שפקדה אותו, ומפגין התעסקות בלתי פוסקת סביב החוויה הקשה שעבר. את ימיו הוא מעביר תוך שחזור אובססיבי ומחשבות בלתי פוסקות על האירוע, סיוטים והבזקים (פלאשבקים) מההתרחשות, התנתקות מאחרים והימנעות - כמעט בכל מחיר - מפעולות או מקומות שמזכירים לנפגע את האירוע.

אי טיפול בטראומה עלול לגרום להחמרת הנזקים, להעצמת הרגשות הקשים ולהוביל לבעיות גופניות נוספות כמו לחץ דם גבוה, נשירת שיער, גמגום ועוד.

כאשר התגובות לאירוע נמשכות למעלה משלושה שבועות, והשפעתן מחבלת בשגרת יומו של הנפגע ומקשה עליו לחזור לחיים תקינים, מומלץ לגשת לטיפול.

על מנת שיוכל להתגבר על הטראומה, על האדם שחווה אותה להתמודד עם האירוע שגרם לה, ועם המחשבות והרגשות שעולים בו כתוצאה מכך, אחרת הם עלולים להמשיך לצוף ולהשפיע על חיי היום יום באופן בלתי רצוני ונשלט.

קיימות מספר שיטות לטיפול בטראומה אך כולן מתמקדות בעיבוד הזיכרונות הקשורים לטראומה, הפחתת הרגשות השליליים הקשורים לאירוע ושינוי של התנהגויות לא מועילות שבאו בעקבותיו (הימנעות מטיסה, הימנעות מנהיגה וכו')

טיפול בסימפטומים של ההפרעה יעיל לטווח הקצר, משום שכל עוד שורש הבעיה קיים הוא ישוב ויצמיח תסמינים חדשים. ניקח לדוגמא אדם שחווה טראומה כתוצאה משהייה ממושכת במעלית תקועה, ונמנע בעקבות כך משימוש במעליות, גם במידה שנצליח לשחרר ממנו את הפחד ממעלית, החוויה הקשה עדיין מקננת בו והיא עלולה לבוא לידי ביטוי בשנית, גם אם תחת מעטה שונה מעט.

ולהפך, כשאדם רגיל לדפוס התנהגות מסוים (כמו התבודדות או הימנעות מטיסה) כתוצאה מהפרעה פוסט טראומטית, הוא ימשיך בו מחמת ההרגל גם לאחר שיחלים מההפרעה.

במכון נוירומוטוריקה אנחנו נוגעים גם בשורש הבעיה וגם בסימפטומים, ומטפלים בטראומה במגוון שיטות טיפוליות שנוגעות בדפוסי מחשבה, ברגשות, בגוף ובעבודת עומק בסוגסטיה, שיטה שהוכיחה את עצמה במשך שנים רבות כיעילה לשינוי דפוסי חשיבה, ההתנהגויות ורגשות ע"י השפעה תת מודעת עליהם.

#רםגלבוע

154 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול