עולמנו גדוש בגירויים אינספור: קולות, רעשים, צלילים, מראות ועוד.
אנשים עם סף גירוי נמוך קולטים גירויים מהסביבה בעוצמה גדולה, כך שחוויית היומיום שלהם מאוד לא נעימה. הם מוצפים בגירויים. כל צליל נשמע להם חזק יותר, כל מגע קל נדמה להם כמכה, ריחות עלולים להוציא אותם מריכוז, הם רגישים מאוד לטעמים, ולכן מסרבים לנסות מאכלים חדשים או מפרידים בין סוגי מאכלים שונים על הצלחת. אנשים אלו נמנעים ללכת למקומות הומים ורועשים, ובמקרים רבים נמנעים מללבוש בגדים העשויים מבדים מסוימים כי הם מוצאים אותם בלתי נעימים למגע.
אנשים הסובלים מהפרעה בעיבוד התחושתי עלולים לחוות את העולם כמקום מאיים ופוגעני, ולכן הם מפתחים מנגנוני הגנה הבאים לידי ביטוי בצורת התבודדות או בריחה מחד, או בתוקפנות ועוינות מאידך.
ילדים הסובלים מרגישות יתר עלולים להימנע מביצוע פעולות מוטוריות הידועות כתורמות להתפתחותם ולפיתוח מיומנויות שונות כגון: משחק בחול, בפלסטלינה או בצבעי אצבעות וכדו' בשל הרתיעה ממגע עם אותם חומרים. הימנעות ממשחקים אלו גם מונעת קשרים ואינטראקציה חברתית שחיונית להתפתחות מהרבה בחינות, וכישוריהם החברתיים עלולים להיפגע.
הורים לילדים אלו מבינים כי הם שונים אך לא תמיד מצליחים להבין מה הגורם לכך. לעיתים הם ילכו שולל אחר הסימטופמיים המשניים הנלווים להפרעה, ויטעו לחשוב כי מדובר בבעייה אחרת כמו הפרעת קשב וריכוז, ליקוי חברתי וכדו'.